tarot
Co powinieneś wiedzieć o Tarocie
Tarot to jedno z najbardziej ekscytujących, tajemniczych i zarazem najprawdziwszych narzędzi do przepowiadania przyszłości oraz do samodoskonalenia.
DZIEJE TAROTA
By dokładnie zrozumieć przesłanie tych kart, warto zacząć od samego początku, czyli dziejów tych kart na przestrzeni wieków.
Opowieści o pochodzeniu Tarota jest bardzo wiele. Mówią one, ze karty te są stare jak świat i przyszły z Indii, Maroka, Egiptu czy Chin. Talie mistycznych, numerowanych kart istniały w Indiach i na Dalekim Wschodzie już w starożytności i zapewne zostały przywiezione do Europy przez templariuszy podczas wypraw krzyżowych do Ziemi Świętej bądź po nich.
Jednak większość źródeł zgadza się co do tego , że pierwsze talie tych kart pojawiły się w Europie początkiem XIV wieku. Te pierwsze talie zdają się pochodzić od wczesnych włoskich czterokolorowych kart do gry ( miecze( piki), kielichy ( kiery), denary( karo) oraz buławy ( trefle). Oraz talii 22 Wielkich Arkanów, które są sercem tarota, jednak ich geneza powstania ginie w mroku dziejów. Wiemy jedno, karty te zostały stworzone przez człowieka, dla człowieka.
Francuski okultysta XVIII wieku Etteila długo zajmował się badaniem historii zarówno kart do wróżenia jak i do gry. Dokonał on ogromnej pracy związanej z przywróceniem i objaśnieniem sensu 78 symboli, znanych dzisiaj pod nazwą tarot. Według niego wywodzą się one z malowideł przedstawionych na ścianie galerii jednej ze staroegipskich świątyń.
Uważa się, że tarot ( pochodzenie tego słowa odwołuje się do egipskich słów- „ tar”- król i „ ro”- droga, czyli królewska droga) wyjściowo był hieroglificzną „Księgą Thotha”. Księga ta składała się z 78 złotych płytek, na których zostały umieszczone pewne tajne znaki. Jednak wielu badaczy nie potwierdza tej hipotezy.
Znaczącą rolę dla rozwoju Tarota odegrał również Court de Gebelin, który przez Elleila zwrócił uwagę na talię i na jego połączenie z Egipską historią.
Pod koniec XIV wieku karty zdobyły wielką popularność w Europie. Figury Tarota rysowali malarze włoskiego Renesansu. Pierwsze karty były ręcznie malowane, a jedna z najstarszych talii, znana jako tarocchi Visconti- Sforza, została wykonana w latach 40 XV wieku dla księcia Mediolanu. Francuzi natomiast stworzyli jedną z najbardziej znanych tali Tarota Marsylskiego.
XIX stulecie było świadkiem wzrostu zainteresowania okultyzmem, magią i ezoterycznym mistycyzmem. W tym czasie tarot rozpowszechnił się na Amerykę Północną. Kabalista i filozof Elphias Levi uważał, ze źródłem tarota jest święty żydowski alfabet enochiański. Wierzył , że tarot może przewidywać przyszłość, ale potrafi wyjawić wielka mądrość.
Końcem XIX wieku dr Arthur Edward Waite z pomocą Pameli Colman Smitch wymyślili i zaprojektowali własną talię, nazwaną później talią Ridera- Waite’a. Autor był członkiem Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku, jednaj z najbardziej wpływowych grup okultystycznych.
Warto też zauważyć wkład wielkiego okultysty czasu międzywojennego Aleistera Crowley’a, który sam stworzył talię Thota. Jako pierwszy podjął próby psychologicznego podejścia do magii i okultyzmu.Od tego czasu napisano tysiące książek i stworzono setki talii opartych na pierwowzorze kart tarota.
STRUKTURA TAROTA
Na talię tarota składają się 22 karty zwane Wielkimi Arkanami ( Wtajemniczeniami) oraz kolory 14 kart zwane Małymi Arkanami ( Wtajemniczeniami).
Wielkie Arkana są kwintesencją całego tarota gdyż przedstawiają wędrówkę człowieka przez życie, począwszy od Głupca ( 0) do karty Świat ( 22). Karty te reprezentują najgłębsze jakości archetypowe, które przenikają ludzkość, zarówno zbiorowo, jak i na poziomie indywidualnym. Natomiast Małe Arkana to przedstawienie wydarzeń, ludzi, zachowań, pomysłów i działań, z którymi mamy do czynienia w życiu.
Cztery kolory małych Arkanów ponumerowane są od Asa do Dziesiątki w każdym kolorze, ale są tam też cztery karty dworskie- Król, Królowa, Rycerz, Giermek. Cztery kolory związane są z czterema żywiołami- Miecze z powietrzem, Buławy z ogniem, Denary z ziemią, Kielichy z wodą.
CZYM JEST TAROT?
Od stuleci Tarot jest jedną z najważniejszych w świecie mistycznych dróg wróżbiarstwa, przepowiadania przyszłości i samorozwoju. Tarot ma wiele powiązań, szczególnie z alchemią, psychologią, filozofią, astrologią, kabałą, numerologią, mistycyzmem chrześcijańskim i wieloma innymi tradycjami ezoterycznymi. Karty te stanowią zwierciadło duszy ludzkiej. Pobudza intuicję człowieka i odpowiada na wszelkie pytania, udzielając również porad.
Każda karta zawiera obraz, nazwę i liczbę, które są niezwykle potężnymi symbolami i mają własne znaczenia. Na najprostszym poziomie tarot jest uniwersalnym językiem, przemawiającym do nas poprzez różnorodne archetypy i symbole.
Symbole i archetypy mają głębokie, wielopoziomowe i wielowarstwowe znaczenie. Dzięki temu uniwersalnemu językowi tarot jest niezwykłym narzędziem do zrozumienia samego siebie, a także pomaga podejmować decyzje dotyczące przyszłości.
Tarot przewiduje pewne zachowania i zdarzenia, które dopiero nastąpią. Tarot daje nam wskazówki co do tego, jaki czeka nas rok, albo w kim możemy się zakochać. Karty odbijają nasze pragnienia, marzenia ale także i realnie spoglądają na nasze możliwości i blokady na które możemy w życiu napotkać. Tarot pomaga czerpać z intuicji osoby której się stawia karty, oraz intuicji wszechświata.
Tarot nie jest sam w sobie zły i nie kłóci się z żadnym wyznaniem, religią czy systemem. Tarota jednak możemy uczynić złym, jeśli dana osoba pragnie krzywdzić nim ludzi poprzez fałszywe i złowieszcze przepowiadanie przyszłości. Posługiwanie się tarotem jest droga do otwarcia się na wewnętrzną mądrość i ukrytą wiedzę. Karty te to zwierciadło naszych uczuć, emocji, duszy i jestestwa. Tarot porusza nas po to, żebyśmy mogli działać w zgodzie z życiem, a nie przeciwko niemu.
JAK TO DZIAŁA?

Dywinacja , inaczej znane pod nazwą wróżbiarstwo to przewidywanie lub przepowiadanie przyszłości. Wiele kultur na całym świecie i we wszystkich epokach przepowiadało przyszłość, posługując się najróżniejszymi środkami, narzędziami. Potrzeba dowiedzenia się tego co będzie jest bardzo silna. Obecnie jednak wydaje się, że utraciliśmy świadomość istnienia czegoś „ innego”, siła łącząca, która przenika wszelkie życie i byt.
Ta siła łącząca obejmuje także pozornie przypadkowe tasowanie i wybieranie kart tarota. Przekonanie że naszym życiem rządzi przypadek, a jedynym istotnym związkiem między dwoma wydarzeniami jest to, iż jedno stanowi przyczynę drugiego, to nowoczesny, naukowy punkt widzenia. ( Księga tarota, Sarah Bartlett).Ale istnieje również znacznie starsze i powszechniejsze przekonanie, że wszystko we wszechświecie jest ze sobą ściśle powiązane, a zdarzenia i wzory zapisane w zodiaku, kartach czy filiżance herbaty, w życiu jakiejś osoby czy tez gdziekolwiek na ziemi stanowią łącznie część jakiejś niewidzialnej siły. Dlatego też przypadkowość wróżenia, jest sama w sobie częścią tego procesu.
Wielki XX wieczny psycholog Carl Gustav Jung nazwał to terminem „ synchroniczność” na określenie tego rodzaju znaczących zbiegów okoliczności. Wierzył on, że wyciągnięta przez nas karta tarota została nam podsunięta przez coś wewnątrz nas, co domaga się ekspresji albo musi się zamanifestować w tej właśnie chwili w świecie zewnętrznym.
To prawie tak, jakby karty nas same wyciągały. Dlatego osoby zajmujące się stawieniem tarota dla kogoś muszą mieć dobrze rozwinięta intuicję by wybrać odpowiedni moment przełożenia kart za kogoś.
Na karty te przelewamy również nasze obecne emocje, wewnętrzne odczucia, pragnienia, ale także i otwieramy intuicję na otwarcie się naprawdę przyszłości.
TAROT JAKO ZWIERCIADŁO NASZEJ OSOBOWOŚCI
Tarot jest niezwykłym narzędziem do pracy nad nasza osobowością. Dzięki bogatej symbolice możemy tworzyć rozkłady psychologiczne, ujawniające nasze pozytywne i negatywne strony charakteru. Karty te idealnie potrafią odzwierciedlić nasz stan emocjonalny w danym momencie, i idealnie wiedza co należy zrobić by zaznać szczęścia w życiu. Tarot podpowiada człowiekowi co powinien zrobić, nad czym się skupić by wyjść z problemów. Często gdy widzimy co karty nam mówią lub słyszymy coś od tarocistki nie możemy uwierzyć że mamy problem. Często nie dochodzi do nas to co mówią karty bo nie chcemy znać prawdy, boimy się jej, i negujemy sprawdzalność tarota. Jeśli karty są postawione rzetelnie i dobrze odczytane, to co jest przedstawione jest najczystszą prawdą, jednak czasami wolimy nie widzieć że mamy problem.
W idealny sposób karty opisują nasze emocje względem innych, konkretnych ludzi. Tarot jest obiektywny i w prawdziwy sposób stara się nam pomóc w życiu byśmy mogli je planować i tworzyć tak jak tego pragniesz. Warto pamiętać, że rozmowa z tarotem to nic innego jak rozmowa z naszą intuicją, która doskonale wie jacy jesteśmy ,co potrzebujemy, poszukujemy i w jaką stronę zmierza nasze życie.